Predstava Repatica u izvedbi članova dramske sekcije Udruge umirovljenika Krešimirova grada do kraja je napunila gledalište Kuće umjetnosti Arsen. Predstava je izvedena kao završno događanje Erasmus+ Sustain4Seniors Hub projekta koji je provela Tvrđava kulture Šibenik. Rezultati projekta predstavljeni su na panel raspravi Suradnje, inovacije i projekti kao katalizatori društvenih promjena koja je prethodila predstavi. Uz to, kroz panel je sinoć predstavljena nova programska linija Silver proizašla iz projekta, kao i program Potencijali zajednice pokrenut od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
Cilj panel rasprave bio je potaknuti razgovor o konkretnim projektima i suradnjama koji se odvijaju u našoj zajednici, te kroz primjere dobre prakse pokazati kako možemo graditi društvo u kojem se potrebe svih generacija uzimaju u obzir.
- Tvrđava kulture kao kulturna ustanova djeluje već deset godina i naša odgovornost je da pružimo što bolju kvalitetu života našim sugrađanima, kao i svima onima koji posjećuju naš grad. Iako je možda percepcija da smo počeli kroz kulturno-turističke projekte, među nama kao timom uvijek je postojao senzibilitet da naši prostori ne budu samo za turiste, već na razne načine kroz svoje djelovanje moraju biti što više otvoreni i dostupni svima – istaknula je ravnateljica Tvrđave kulture Šibenik Gorana Barišić Bačelić.
Dok je projekt Sustain4Seniors Hub kojeg je Tvrđava kulture Šibenik provodila 11 mjeseci s partnerima iz Rumunjske i Litve zaključen, izvedba predstave označila je početak provedbe programske linije Silver.
- Posjećivali smo jedni druge te razmjenjivali iskustva i ideje. Cilj projekta bio je usavršavanje, učenje, umrežavanje te razmjene dobrih praksi i razvoja novih ideja među upraviteljima kulturne baštine. Poseban naglasak bio je na razvoju novih programa i aktivnosti koje bi povećale sudjelovanje i angažman starijih građana – rezimirala je Đurđa Vrljević Šarić, voditeljica Odjela za međunarodnu suradnji i projekte Tvrđave kulture Šibenik.
Kroz raznovrsne programe u sklopu linije Silver, zamišljeno je da seniori postanu aktivni sukreatori i izvođači, čime će se istaknuti njihova važnost i doprinos zajednici. Kao dodatni poticaj, osnovan je i Silver Klub prijatelja čiji će članovi imati besplatan pristup svim programima s prefiksom Silver i povlaštenu cijenu učlanjenja.
- Nakon dugo vremena, večeras predstavljamo jednu potpuno novu programsku cjelinu. Iako je Kuća umjetnosti Arsen mjesto na kojem se prvi put ovaj program predstavlja i u kojem će glavnina programa teći, ono što smo mi zamislili cjelogodišnja je programska linija. Raznovrsni su programi proizašli iz razgovora s pripadnicima generacije kojoj je Silver namijenjen. Aktivnosti nastavljamo već u prosincu u adventskom Parku, ali i tijekom ljeta na Tvrđavi Barone – kazala je sinoć Morana Periša, voditeljica Odjela za programsku produkciju Tvrđave kulture.
Vinko Piližota, predstavnik Udruge umirovljenika Krešimirova grada istaknuo je koliko je značajno uključivanje svih generacija u društveni život zajednice.
- Mi smo ljudi koji iza sebe imamo život i krenuli smo u treću dob. U prvom segmentu života imali smo puno želja o tome što bi htjeli biti u životu. Odgojili smo djecu, napunili radni staž i odjednom smo ostali sami i često prevlada taj osjećaj da nismo više društveno korisni. Naša Udruga je našla način da ponovno oživi to što je čučalo u nama dok smo bili mladi- da postanemo glumci, slikari… Kroz Udrugu smo dobili novu priliku da to ostvarimo, a zahvaljujući ovom projektu došli smo u priliku da široj zajednici pokažemo što mi to radimo. Sada i naši unuci imaju priliku vidjeti svoje bake na pozornici – kazao je Piližota.
Na kraju panel rasprave, Pavle Schramadei kao predstavnik Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, predstavio je program Potencijali zajednice.
- Programu Potencijali zajednice, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, cilj je pružiti podršku i osnažiti sudionike – pojedince, organizacije i institucije – kako bi postali nositelji pozitivnih promjena unutar svojih lokalnih zajednica. U ovoj prvoj godini provedbe, osim strateških partnera među kojima je i Tvrđave kulture, u program je uključeno osam gradova - Zadar, Biograd na Moru, Pag, Karlovac, Duga Resa, Slunj, Šibenik i Drniš te 10 srednjih škola iz 3 županije te će u isti biti uključeno preko 100 mladih osoba i osoba treće životne dobi (60+). – istaknuo je Schramadei.
Tijekom panel rasprave predstavljena je i online brošura "Sustain4Seniors HUB in Cultural Heritage Roadmap" nastala tijekom projekta u suradnji upravitelja kulturne baštine iz Hrvatske, Rumunjske i Litve. Ova publikacija ne samo da sažima ključne korake i postignuća projekta, već i nudi uvid u proces stvaranja održivih programa za kulturnu baštinu koji promiču zelene vještine i uključivanje starijih posjetitelja. Brošura je rezultat rada i suradnje ovog međunarodnog tima čija je zajednička vizija bila potaknuti ostale dionike kulturne baštine na razmišljanje izvan okvira, oslanjajući se na održivost i inovativnost. Publikacija je dostupna online, a možete je preuzeti ovdje.